Dzīvojot laikmetā, kad visas ierīces un tehnoloģijas tiek radītas un pilnveidotas, lai maksimāli atvieglotu cilvēku ikdienu, tiešām reti kad aizdomājamies par to, ka agrāk tik tiešām viss bija savādāk – mobilie telefoni nebija ikdiena, automašīna bija ekstra, un, ja skatāmies vēl tālākā pagātnē, tad arī elektrība bija tikai turīgu cilvēku ikdienas sastāvdaļa. Diezin vai mūsdienu bērni spēj iedomāties to, ka, lai pārslēgtu TV kanālu, bija nepieciešams piecelties no dīvāna un spiest podziņas, kas atrodas blakus TV ekrānam. Tālvadības pultis varam atrast ne tikai TV komplektācijā, bet tās izmanto arī dažādu citu elektronisku ierīču vadīšanai, piemēram, vārtu un garāžas atvēršanas mehānisma iedarbināšanai, gaisa kondicionēšanas sistēmas regulēšanai, audio sistēmās gan mājās, gan automašīnās, rotaļlietās un tā šo sarakstu varētu turpināt ilgi.
TV pults vēsture.
Kamēr Latvijā televizors mājsaimniecībās parādījās tikai pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados, tikmēr pasaulē ap to pašu laiku parādījās pirmās televizoru pultis, kas ar tālrādi bija savienotas, izmantojot vadu. Pirmās bezvadu pultis parādījās 1955. gadā un, lai tās spētu darboties, bija nepieciešams precīzi nomērķēt pulti uz TV, lai kanālus tiešām varētu pārslēgt. Mūsdienu TV pultis visbiežāk izmanto infrasarkano staru signālus, taču pirmās bezvadu pultis izmantoja ultraskaņu. Pirmās infrasarkano staru televīzijas pultis sāka ražot pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu sākumā. Mūsdienās par TV pulti var kalpot arī viedtālrunis, kas atbalsta Android vai iOS operētājsistēmas. Tiesa gan, lai varētu tās izmantot, nepieciešams arī Smart TV, kas darbojas, izmantojot tādu pašu operētājsistēmu. Modernākās pultis izmanto touchscreen tehnoloģiju.
Kas ir universālās tv pultis?
Ir divu veidu universālās TV pultis. Vienās jau ražotājs ir ieprogrammējis kādas ierīces ar pulti ir iespējams kontrolēt, bet modernākās pultīs, lietotājs pats var „ierakstīt” kodu, kas ļauj pulti izmantot ierīcēm pēc lietotāja sirds patikas. Pirmās universālas TV pultis pārdošanā parādījās 1985.gadā un tās piedāvāja viens no arī mūsdienās populārākajiem elektropreču ražotājiem Philips. Daudzi nemaz nezinās to, ka pultis, kas ir komplektācijā citām elektroprecēm, piemēram video atskaņotājiem, ir iespējams izmantot kā universālās pultis dažādu citu ražotāju televizoriem. Pirmā programmējamā pults ir tikai nedaudz jaunāka par parasto. Mūsdienās universālās tv pultis var nopirkt gan elektropreču veikalos, gan internetā. To uzbūve ir diezgan līdzīga parastām TV pultīm, taču modernākām pultīm var būt šķidro kristālu displejs, iespēja savienot tās ar datoru un citas īpašības.
Universālās TV pultis ir pieejamas salīdzinoši plašā cenu diapazonā – sākot no dažiem desmitiem par vienkāršākām pultīm un beidzot ar nedaudz vairāk kā simts eiro par modernākā pultīm, kas piedāvā plašāku darbību kāstu.